سری چهارم مطالب جالب و مفید

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

سازمان ملل متحد چیست ؟

 

پس از جنگ جهانی دوم یک نهاد بین اللملی به نام « سازمان ملل متحد » برای حفظ صلح جهانی تاسیس شد . این سازمان در حال حاضر 184 عضو دارد .

 

در 26 ژوئن 1945 میلادی منشور ملل متحد در کنفرانسی در سان فرانسیسکو با 111 ماده به امضای 51 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا ، انگلستان ، اتحاد جماهیر شوری سابق ، چین ، فرانسه ، هند ، آفریقا جنوبی ، مصر ، ترکیه ، کانادا و یونان رسید و سازمان ملل متحد تاسیس شد . این سازمان در 24 اکتبر 1945 میلادی به طور رسمی کار خود را آغاز کرد .

 

اصول سازمان ملل متحد که به منشور ملل متحد معروف است ، دارای چهار هدف عمده است که عبارتند از :

1) حفظ صلح با حل و فصل اختلافات یا با اتخاذ تدابیری برای جلو گیری از تهاجم

2) توسعه دوستی میان ملت ها بر اساس احترام متقابل به حقوق مردم و حق حاکمیت ملی آنها در انتخاب حکومتشان .

3) توسعه همکاری بین اللملی در حل و فصل مشکلات اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و انسانی .

4) فعالیت به عنوان مرکزی برای کمک به ملل جهان برای اتحاد و تحقق اهداف سازمان .

 

سازمان ملل متحد به شش بخش عمده تقسیم می شود که عبارتند از :

مجمع عمومی ، شورای امنیت ، شورای اقتصادی و اجتماعی ، شورای مستعمرات ، دیوان دادگستری بین اللملی و دفتر دبیر کل سازمان ملل .

 

مجمع عمومی ، نهاد اصلی سازمان ملل متحد است که که در پایان هر سال یک گردهمایی دارد . تمامی اعضای سازمان ملل در جلسات مجمع عمومی شرکت می کنند و هر کدام دارای یک رای اند .

 

تعیین بودجه و عضویت یک کشور جدید ، در مجمع عمومی مطرح می شود . برای اینکه موضوعی در این نهاد به تصویب برسد ، باید حداقل دو سوم نمایندگان حاضر باشند و رای مثبت بدهند . انتخاب قضات دیوان دادگستری بین اللملی و دبیر کل نیز بر عهده مجمع عمومی است .

 

شورای امنیت مسئول حفظ صلح جهانی است . این 15 عضو دارد که هر یک دارای یک نماینده و یک حق رای اند . از میان این اعضا ، پنج عضو ، دایمی و ده عضو موقت اند .

 

چین – فرانسه – انگلستان – روسیه و آمریکا اعضای دایمی شورای امنیت اند .و حق رای خاصی دارند که به آن « حق وتو » می گویند .

این بدان معنی است که هر یک از این کشورها می توانند با دادن یک رای منفی لایحه یا تصمیم شورای امنیت را رد کنند . در زمان رای گیری باید حداقل نه عضو شورا از جمله پنج عضو دایمی به آن رای مثبت دهند تا موضوع به تصویب برسد . ده عضو موقت شورای امنیت برای مدت دو سال انتخاب می شوند . انتخاب این کشورها به عهده مجمع عمومی است و برای تصویب عضویت آنها باید حداقل دو سوم اعضای مجمع عمومی به آن رای مثبت دهند

 

 

شورای اقتصادی و اجتماعی 27 عضو دارد ، وظیفه این شورا ترفیع رفاه مردم و حفظ حقوق اولیه آنهاست . این شورا برای کمک به فقرا ، بیماران و بی سوادان فعالیت می کند .

 

شورای اقتصادی و اجتماعی به مسایل مثل حقوق بشر ، حقوق زنان ، جمعیت ، تجارت ، اعتیاد و غیره می پردازد .

 

شورای مستعمرات بر اداره مستعمرات نظارت دارد و به آنها در کسب استقلال یاری می کند .

دیوان دادگستری بین اللملی مسئول حل اختلافات بین کشورهاست . این دیوان 15 قاضی از کشورهای مختلف دارد که به مدت نه سال انجام وظیفه می کنند . محل اصلی دیوان دادگستری ، شهر لاهه در هلند است .

 

دفتر دبیر کل سازمان ملل ، مسئول اداره و انجام دستورات سازمان ملل است . این دفتر حدود 16 هزار کارمند دارد . دبیر کل سازمان ملل ، ریئس این دفتر است و توسط مجمع عمومی و به پیشنهاد شورای امنیت برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود .

 

دفتر مرکزی سازمان ملل در شهر نیویورک واقع است . سازمان ملل پرچمی مخصوص به خود دارد . شش زبان انگلیسی – اسپانیایی – فرانسه – روسی – عربی – و چینی به عنوان زبانهای رسمی این سازمان برگزیده شده اند .

 

اعضای سازمان می توانند توسط گوشی به ترجمه سخنرانیها گوش کنند . سازمان ملل دارای تعداد زیادی سازمان وابسته است . برخی از آنها عبارتند از :

سازمان خواربار جهانی    F A O  

سازمان تربیتی ، علمی و فرهنگی ملل متحد . ( یونسکو )

سازمان بهداشت جهانی       W H O

سازمان بین اللملی کشتیرانی      I M O

سازمان بین اللملی کار        I L O

سازمان جهانی پول -  بانک جهانی – سازمان مالی بین اللملی – اتحادیه جهانی پست – آژانس بین اللملی انرژی اتمی – سازمان ستاره شناسی جهانی – اتحادیه بین اللملی ارتباطات و صندوق کودکان سازمان ملل متحد

 ( یونیسف )   .


  • مطالب مرتبط
  • سری هفتم مطالب جالب و مفید و خواندنی
  • سری سوم مطالب جالب و مفید
  • اصطلاحات مفید و کاربرذی 3
  • اصطلاحات مفید و کاربرذی 2
  • اصطلاحات مفید و کاربردی
  • 19 واقعیت جالب در مورد ژاپن که نمی‌دانستید
  • نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : پنجشنبه 12 مرداد 1396 ساعت: 0:59
    برچسب‌ها :