چرا به دستور زبان احتیاج داریم ؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

 

آیا بهتر نبود می توانستید هر طور که دلتان بخواهد صحبت کنید و یا بنویسید بدون آنکه مجبور باشید قواعد و دستور زبان را یاد بگیرید ؟ هنگامی که بخواهید مطلبی را بیان کنید ، مایلید آن را درست و بدون غلط بیان کنید . این طور نیست ؟

 

مسلما دوست ندارید که گفته های شما نا مفهوم باشند و منظور شما فهمیده نشود .

اگر هر شخصی می توانست کامل و بی نقص سخن بگوید صحبت کند و بنویسد و هر چیز را که می خواند و می شنود درست باشد و به طور کامل و دقیق تشریح کند و زبان آن صحیح باشد ، در این صورت نیازی به فراگیری دستور زبان نبود .

 

دستور زبان به شما طریقه درست نوشتن و ادای صحیح و به موقع کلمات را می آموزد . نیز به شما کمک می کند تا گفتار خود را بهبود بخشیده و نوشته های خود را دقیق ، مرتب ، متنوع و شیوا برای خواننده تنظیم نمایید .

 

بسته به نوع زبان ، دستور زبان ها با یکدیگر متفاوتند . حتی قواعد کلی و اصولی دستور زبان نیز برای ملیت ها و زبان های مختلف متفاوت می باشد . سوای این مسائل دستور زبان یک مقوله زنده  و مشمول تغییر و تکامل است .

 

هنگامیکه نوع خاصی از مکالمه و برخی از اشکال محاوره و اصطلاحات ، کهنه و غیر معمول شوند کنار گذاشته شده و دیگر به کار نمی روند . همگام با دگرگون شدن نیاز های مردم ، دستور زبان نیز تکامل می یابد . به عبارتی ور زبان دستخوش تغییر ، تحول و تکامل است . ممکن است اصطلاحاتی که در گذشته در یک زبان به طور معمول به کار می رفته اند ، در حال حاضر کنار گذاشته شوند و در آینده نیز استفاده نشوند . به عنوان مثال ، در نمایش هاملت اثر ویلیام شکسپیر گفته شده :

The door is broke .

البته امروزه تنها از افراد عامی و تحصیل نکرده می توان انتظار بیان چنین جمله ای و یا جمله 

My arm is broke

را داشت که امروزه به کار بردن آنها کهنه شده ولی در آن زمان رایج و مصطلع بوده اند .

کلیه کلماتی که در زبان اختراع شدند ، از نظر دستوری به هشت قسمت عمده تقسیم می شوند که عبارت اند از :

1 – اسم     2 -  ضمیر    3 – فعل    4 – صفت     5 – قید   6 – حروف اضافه    7 – حرف ربط   8 -  حرف ندا  یا اصوات

مطالعه دستور زبان به ما می آموزد که هر یک از این کلمات را چه موقع و در کجا به کار ببریم . تا گفتار و نوشته هایمان دقیق و موثر باشد .

 

فراگیری دستور زبان ممکن است به اصطلاح کسل کننده باشد ، اما در عوض به شما کمک می کند که منظور خود را بهتر و دقیق تر بیان کنید .

 


نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : دوشنبه 23 مرداد 1396 ساعت: 21:54
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها